Gabonakör-krónika 1998
Jankó Zoltán
Az elmúlt évben az utóbbi évekhez képest feltűnően sok gabonakör felfedezéséről érkezett bejelentés. Összefoglalásként lássuk most, hol és milyen gabonakörökkel/ábrákkal lepett meg bennünket az elmúlt év nyara. A kutatási statisztikák által szolgáltatott adatok kapcsán nagyobb számú gabonakör megjelenése volt várható a gabonaföldeken. Az előrejelzések helyességét egyértelműen bizonyitották az összegyűjtött adatok. Az év első gabonakörének a herédi formációt kiáltották ki a hazai és a nemzetközi médiák. Ez azonban elhamarkodott vélemény volt az eset kapcsán nyilatkozó(k) részéről. Az év első gabonaábráját ugyanis a Tolna megyei Szakálytól néhány kilométerre egy búzatáblában fedezték fel június 18-án. A keletkezett ábra három körból tevődött össze. A legnagyobb középső kör 15,5 méter átmérőjű volt, az ezt közrefogó két kisebb kör pedig 3 méteres. A két kisebb kör a nagyobb szélétől mintegy méternyi távolságra volt. A következő gabonaábra egy hétre rá, 1998. június 24-én a Szolnok megyei Pusztamonostor mellett keletkezett. Bár a létrehozó jelenség szemmel látható volt, csak másnap, június 25-én reggel látták az "eredményt". Június 24-én este ugyanis néhány ipari alpinista 21 óra körül különös látványnak lett részese. A fent említett időpontban egy különös fényjelenséget vettek észre az égen. A jelenség hirtelen zuhanni kezdett, majd tőlük kb. 150 méterre, a búzatábla fölött kb. 50 méter magasságban megállva lebegett. Az UFO-t a szemtanúk 35-40 méter átmérőjűnek, diszkosz alakúnak írták le. A szélén futófény-szerű, színét változtató fényjelenséget láttak. A felső részén egy kupola alakú dudor volt, amely belülről világitott éles neonszerű fénnyel, ami mint elmondták vízesésszerűen omlott le a külső részén. Az alsó részén egy keresőfény-jellegű csóva volt, ami az alatta lévő gaabonatáblát pásztázta. A jelenség hangtalanul lebegett fel és le. Az egész mintegy 10 percig tartott, majd az UFO felemelkedett és egy óriási villanássa eltűnt. Másnap fedezték fel a helyszínen a gabona-lenyomatot. Az eset különleges -de nem egyedi-, mert itt közvetlenül meg tudták figyelni a gabonaábrát létrehozó jelenséget. Az általam eddig feldolgozott majd' 60 esetből (helyszín) csak további hat alkalommal került sor ilyen közvetlen megfigyelésre. E hat esetben azonban hasonló UFO-jelenség eredményezte a gabonaábrát.
A Pusztamonostor mellett talált lenyomat egy 20,5 méteres körből, és két szemközti, abból kiinduló, 6 méter hosszú, 1,8 méter széles sávból állt. A körben az örvénylés az óramutatók járásával ellentétes volt, a búzaszárak pedig össze voltak csavarodva. A tavalyi harmadik gabonakört július 20-án fedezték fel a Szolnok megyei Jászárokszállás határában az aratók. (Ez a helyszín nem messze található az előbbi helyszíntől.) A gabonakör 20-22 méter átmérőjű volt. Az örvénylés az óramutatók járásával megegyező volt. A kör szélén kb 40 cm-es sávban a szárak szinte gyűrűszerűen dőltek le, a közepén pedig egy kis, kb. 15 cm-es "fészket" alkottak. A kör teljes területén a búzaszárak erősen le voltak préselődve, és valószínűleg hosszabb ideje lehettek így, mert szürkés penész volt rajtuk. A legnagyobb hírverést kapott ábrát Heréden, csak ezután, július 23-án fedezték fel. Az enyhe lankán lévő búzaföld felett két nagyfeszültségű távvezeték is vezetett. Az ominózus ábrát ezek kereszteződése alatt találták. A központi kör közepén itt is egy kb. 10 cm-es fészek volt. Az ezt körülvevő 12 méteres körben a búzaszárak az óramutatók járásával ellentétesen feküdtek. A kör szélén 1 m-es sávban az örvénylés iránya ellentétes volt a központi örvényléssel. A terítékben itt is megfigyelhető volt az összefonódás. A közponi kört egy kb 150 cm széles, álló szárakból álló gyyűrű vette körül. Ezt pedig egy kb. 65 cm széles gyűrű, melyben a szárak az óramutatók járásával megegyező irányba dőltek. E külső gyűrűből délkeleti-északkeleti illetve délnyugati-északnyugai irányba egy-egy, négy méter hosszú, másfél méter széles sáv indult ki, melyek az alakzatnak hajókormány-jelleget adtak.
Az éves "gabonakör termésnek" azonban ezzel korántsem volt vége. Gabonakörök felfedezéséről szóló hírek érkeztek Eger, Balassagyarmat illetve Ózd-Domaháza térségéből is. Ezekről mindezidáig azonban nem érkezett további információ, így egyenlőre megerősitést sem nyertek. Irásbeli bejelentés érkezett viszomt a Vas megyei Rádóckölkedről, miszerint a település határában is látott a bejelentő egy gabonakört. Találtak továbbá augusztusban a nyírségben, Bátorliget közelében egy kb. 30 méteres gabonakört. Az eset érdekessége, hogy kb. 200 méterre itt is villamos vezetékek voltak. A korábbi évekre visszatekintve kitűnik, hogy lassan de biztosan egyre több és formailag összetettebb gabonaábra keletkezik hazánkban is. Bizton állítható tehát, hogy az idei nyár sem múlik majd el gabonakörök megjelenése nélkül. Ezért is szeretném itt megragadni az alkalmat, és A Látogatók minden kedves olvasóját megkérni, hogy segítsék a gabonakör-kutatásokat azzal, hogy amennyiben tudomásukra jut gabonakörök/ábrák felbukkanása, úgy értesítsék arról a Szerkesztőséget, vagy e cikk szerzőjét (06-34-385-340). Segítségüket köszönjük !